Skip to content

Market Beef

Market Beef

Bombei, Tate; Limecreek Livewires; Champion Returning Bucket Bottle Market Steer

Bartholomew, Taylor; Franklin Cubs; Reserve Champion Intermediate Beef Showmanship

Nickell, Carly; Limecreek Limelights; Reserve Champion Returning Bucket Bottle Market Steer

Nickell, Carly; Limecreek Limelights; Reserve Champion Returning Bucket Bottle Market Steer

Bombei, Tessa; Limecreek Livewires; 3rd Overall Carcass Heifer, Reserve Champion Returning Bucket Bottle Market Heifer

Nafziger, Morgyn; Limecreek Limelights; Champion Returning Bucket Bottle Market Heifer

Hershberger, Graci; Limecreek Livewires; Champion Small Breeds Division Steer

Robertson, Hunter; Limecreek Livewires; Reserve Champion Small Breeds Division Steer

Thomann, Madison; Highlanders; 8th Overall Carcass Steer, Champion Senior Beef Showmanship, Reserve Champion Produce Steer

Peck, Payton; Limecreek Livewires; Champion Produce Steer

Sheetz, Tate; Washington Go-Getters; 4th Overall Carcass Heifer

Blauvelt, Adrianne; Limecreek Limelights; 5th Overall Carcass Heifer

Hostetler, Phelan; Riverside Ramblers; 5th Overall Market Beef, Champion Market Heifer

Murphy, Alexandrea; Washington Go-Getters; 6th Overall Carcass Heifer

Chalupa, Izzi; 76 Progressives; Champion Carcass Heifer

Chalupa, Izzi; 76 Progressives; Champion Carcass Heifer

Murphy, Maya; Washington Go-Getters; Reserve Champion Carcass Heifer

Murphy, Maya; Washington Go-Getters; Reserve Champion Carcass Heifer

Kron, Mariyah; Riverside Ramblers; Reserve Champion Market Heifer

Kron, Mariyah; Riverside Ramblers; Reserve Champion Market Heifer

Peck, Blake; Limecreek Livewires; 3rd Overall Carcass Steer

Seibel, Hunter; Riverside Ramblers; 4th Overall Market Beef, Champion Chianina

Yeggy, Peyton; Riverside Ramblers; 6th Overall Carcass Steer

Thomann, Erika; Highlanders; Champion Intermediate Beef Showmanship, Champion Simmental

Ford, Preston; Limecreek Livewires; Champion Junior Beef Showmanship, Reserve Champion Simmental

Sieren, Bailey; Dutch Creek Flyers; Champion Maine-Anjou, Champion Senior Beef Showmanship, Grand Champion Market Beef

Evans, Blake; Washington FFA; Champion Red Angus

Shalla, Connor; Riverside Ramblers; Champion Shorthorn Plus

Hahn, Riley; Limecreek Livewires; Reserve Champion Chianina

Thomann, Madison; Highlanders; Reserve Champion Maine-Anjou, Reserve Champion Senior Beef Showmanship

Evans, Caden; Washington FFA; Reserve Champion Red Angus

Peck, Nickolas; Limecreek Livewires; Reserve Champion Shorthorn Plus

Lukavsky, Tyler; Washington Go-Getters; 10th Overall Carcass Steer, Champion All Other Breeds

Schlabaugh, Ella; Riverside Enterprisers; 7th Overall Carcass Steer, Reserve Champion All Other Breeds

Chalupa, Izzi; 76 Progressives; Champion Carcass Steer, Champion Rate of Gain

Chalupa, Izzi; 76 Progressives; Champion Carcass Steer, Champion Rate of Gain

Harmsen, Carter; Mid-Prairie FFA; Reserve Champion Hereford

Conway, Grace; Limecreek Limelights; Champion Single Source Steer

Klein, Will; 76 Progressives; Reserve Champion Single Source Steer

Sojka, Sophie; Horse And Pony Club; 3rd Overall Market Beef, Reserve Champion Crossbred Division II

Rinner, Maggie; Crooked Creek; 4th Overall Carcass Steer

Strand, Conner; 76 Progressives; 5th Overall Carcass Steer

Murphy, Maya; Washington Go-Getters; 9th Overall Carcass Steer

Hostetler, Phelan; Riverside Ramblers; Champion Crossbred Division I

Shalla, Parker; Riverside Ramblers; Champion Crossbred Division II, Reserve Grand Champion Market Beef

Lukavsky, Lauren; Washington Go-Getters; Champion Crossbred Division III

Chalupa, Jace; 76 Progressives; Reserve Champion Carcass Steer, Reserve Champion Rate of Gain

Chalupa, Jace; 76 Progressives; Reserve Champion Carcass Steer, Reserve Champion Rate of Gain

Seibel, Hunter; Riverside Ramblers; Reserve Champion Crossbred Division I

Hahn, Riley; Limecreek Livewires; Reserve Champion Crossbred Division III

Hahn, Riley; Limecreek Livewires; Reserve Champion Crossbred Division III

Holmes, Kinley; Limecreek Livewires; Reserve Champion Junior Beef Showmanship

Market beef overall grand champion Bailey Sieren, Dutch Creek Flyers.
Market beef overall reserve champion Parker Shalla, Riverside Ramblers.
Market beef third place overall Sophie Sojka, Horse and Pony Club.
Market beef fourth place overall Hunter Seibel, Riverside Ramblers.
Returning bucket bottle calf market steer champion Tate Bombei, Lime Creek Livewires.
Returning bucket bottle calf market steer reserve champion Carly Nickell, Limecreek Limelights.
Returning bucket bottle calf market heifer champion Morgyn Nafziger, Limecreek Limelights.
Returning bucket bottle calf market heifer reserve champion Tessa Bombei, Limecreek Livewires.
Produce champion Payton Peck, Limecreek Livewires.
Market heifer champion Phelan Hostetler, Riverside Ramblers.
Chianina champion Hunter Seibel, Riverside Ramblers.
Chianina reserve champion Riley Hahn, Limecreek Livewires.
Simmental champion Erika Thomann, Highlanders.
Other breed champion Tyler Lukavsky, Washington Go-Getters.
Other breed reserve champion Ella Schlabaugh, Riverside Enterprisers.
Single source steer champion Grace Conway, Limecreek Limelights.
Crossbred steer Division 1 champion Phelan Hostetler, Riverside Ramblers.
Crossbred steer Division 1 reserve champion Hunter Seibel, Riverside Ramblers.
Senior showmanship champion Bailey Sieren, Dutch Creek Flyers.
Carcass and rate of gain champion Izzi Chalupa, 76 Progressives.