Sports

Polls SK moves up

Sigourney-Keota's jump to 4 is only movement for area teams

Brady Duwa drags a host of Pekin Panthers Friday in a 49-0 Sigourney-Keota win. (Kevin Rohr/Courtesy)
Brady Duwa drags a host of Pekin Panthers Friday in a 49-0 Sigourney-Keota win. (Kevin Rohr/Courtesy)

It’s a good day to be a Savage Cobra. The Sigourney-Keota football team is now No. 4 in Class 1A, rising one spot in both the Cedar Rapids Gazette poll and the Associated Press poll. The Cobras made their rise after a dominant 49-0 win over Pekin last week. They were also helped out by South Central Calhoun, one of the team’s above them in both polls, falling 32-23 against Southeast Valley.

Washington stuck at No. 5 in Class 3A. The Demons are still behind Cedar Rapids Xavier, Council Bluffs Lewis Central, Harlan and Dallas Center-Grimes in both polls. All four of those teams picked up wins on Friday.

Highland was the only Union Coverage area team to show up in the “others receiving votes,” category. They picked up three votes in the AP class A poll.

There are two discrepancies in the polls as far as top teams go. In Class 3A, the Gazsette has Dallas Center-Grimes as their top team, but the AP ranks Xavier No. 1. In Class 2A, The Gazette poll has Prairie City-Monroe at the top, while Williamsburg tops the AP list.

CEDAR RAPIDS GAZETTE POLL

CLASS 4A W-L Pts Pvs

1. Southeast Polk (6) 4-0 60 1

2. Urbandale 5-0 51 2

3. West Des Moines Dowling 3-1 47 3

4. Ankeny 4-1 41 4

5. Waukee 3-2 34 7

6. Iowa City West 2-0 28 6

7. Pleasant Valley 5-0 26 8

8. Dubuque Hempstead 4-1 22 10

9. Johnston 3-2 12 5

10. Dubuque Senior 3-2 6 —

Dropped out: West Des Moines Valley (9).

Others receiving votes: Cedar Rapids Prairie 3.

CLASS 3A W-L Pts Pvs

1. Dallas Center-Grimes (5) 4-0 56 1

2. Cedar Rapids Xavier (1) 5-0 45 3

(tie) Harlan 5-0 45 2

(tie) Lewis Central 5-0 45 4

5. Washington 5-0 40 5

6. Davenport Assumption 5-0 23 6

7. Grinnell 4-1 13 7

(tie) Sergeant Bluff-Luton 4-1 13 8

9. Webster City 5-0 12 10

10. Decorah 5-0 11 8

Dropped out: North Scott (10).

Others receiving votes: North Scott 8, Western Dubuque 8, West Delaware 6, Pella 4, Spencer 1.

CLASS 2A

1. Monroe PCM (4) 5-0 57 1

2. Williamsburg (2) 5-0 52 2

3. West Lyon 5-0 50 3

4. Central Lyon-GLR 5-0 42 4

5. Waukon 3-1 36 5

6. Mount Vernon 5-0 28 7

7. Monticello 4-0 13 8

8. Solon 3-2 9 9

(tie) West Marshall 4-1 9 —

10. Camanche 4-1 7 —

(tie) Estherville ELC 4-1 7 —

(tie) Spirit Lake 3-2 7 —

Dropped out: Sioux Center (6), Des Moines Christian (10).

Others receiving votes: Atlantic 4, Sioux Center 3, Unity Christian 3, Des Moines Christian 2.

CLASS 1A

1. Ida Grove OABCIG (6) 5-0 60 1

2. Underwood 5-0 51 3

3. Van Meter 5-0 48 4

4. Sigourney-Keota 5-0 43 5

5. South Hamilton 5-0 31 6

6. Emmetsburg 4-0 26 7

7. Southeast Valley 5-0 25 8

8. Pleasantville 5-0 15 9

(tie) South Central Calhoun 4-1 15 2

10. West Sioux 4-1 13 9

Dropped out: None.

Others receiving votes: Waterloo Columbus 2, Interstate 35 1.

CLASS A

1. Grundy Center (2) 5-0 56 1

2. Iowa City Regina (3) 4-1 55 2

3. Saint Ansgar (1) 5-0 49 3

4. South Winneshiek 5-0 43 5

5. Edgewood-Colesburg 5-0 34 6

6. Wapsie Valley 4-1 27 4

7. MFL MarMac 4-1 23 7

8. Logan-Magnolia 4-1 20 8

9. West Hancock 4-1 16 9

10. West Fork 3-1 3 —

Dropped out: Lisbon (10).

Others receiving votes: Council Bluffs St. Albert 2, Woodbury Central 2.

8-MAN

1. Don Bosco (5) 3-0 59 1

2. Remsen St. Mary’s (1) 4-0 53 2

3. Audubon 5-0 41 3

4. Anita CAM 5-0 40 4

5. Fremont-Mills 3-0 33 5

6. Easton Valley 5-0 26 6

7. Montezuma 5-0 21 7

8. Newell-Fonda 5-0 20 7

9. Coon Rapids-Bayard 5-0 13 9

10. Janesville 4-1 11 10

Dropped out: None.

Others receiving votes: Gladbrook-Reinbeck 7, Martensdale-St. Marys 4.

ASSOCIATED PRESS POLL

CLASS 4A

1. Southeast Polk (11) 4-0 143 1

2. Urbandale (3) 5-0 129 2

3. Ankeny (1) 4-1 118 4

4. West Des Moines Dowling 3-1 99 3

5. Pleasant Valley 5-0 93 5

6. Waukee 3-2 69 8

7. Dubuque Hempstead 4-1 59 9

8. Iowa City West 2-0 40 7

9. Dubuque Senior 3-2 21 NR

10. Johnston 3-2 15 6

Others receiving votes: Council Bluffs Lincoln 9, Cedar Rapids Washington 6, Sioux City East 6, Fort Dodge 5, Bettendorf 5, West Des Moines Valley 4, Cedar Falls 2, Cedar Rapids Prairie 1, Indianola 1.

CLASS 3A

1. Cedar Rapids Xavier (6) 5-0 123 1

2. Dallas Center-Grimes (4) 4-0 118 T3

3. Council Bluffs Lewis Central (2) 5-0 112 2

4. Harlan 5-0 103 T3

5. Washington (2) 5-0 97 5

6. Davenport Assumption 5-0 78 6

7. Webster City 5-0 53 7

8. Decorah 5-0 46 8

9. Sergeant Bluff-Luton 4-1 26 9

10. Manchester West Delaware 5-1 18 10

Others receiving votes: Epworth Western Dubuque 16, Nevada 12, Creston-Orient-Macksburg 10, Grinnell 7, Eldridge North Scott 5, Fort Madison 1.

CLASS 2A

1. Williamsburg (4) 5-0 131 2

2. Inwood West Lyon (3) 5-0 128 1

3. Monroe PCM (5) 5-0 126 3

4. Central Lyon-GLR (3) 5-0 119 4

5. Mount Vernon 5-0 84 6

6. Monticello 4-0 62 7

7. Waukon 3-1 47 8

8. Camanche 4-1 45 9

9. Estherville-Lincoln Central 4-1 21 10

10. Sioux Center 4-1 20 5

Others receiving votes: Atlantic 16, Spirit Lake 11, State Center West Marshall 8, Solon 6, Maquoketa 1.

CLASS 1A

1. O-A/BCIG (13) 5-0 142 1

2. Van Meter (1) 5-0 130 3

3. Underwood 5-0 114 4

4. Sigourney-Keota (1) 5-0 93 5

5. Jewell South Hamilton 5-0 7

6. Emmetsburg 5-0 68 6

7. Pleasantville 5-0 64 8

8. Southeast Valley 5-0 50 NR

9. South Central Calhoun 4-1 39 2

10. Hawarden West Sioux 4-1 34 10

Others receiving votes: Mount Ayr 9, Waterloo Columbus 4, Durant 3, Dyersville Beckman 1, Truro Interstate 35 1, Mediapolis 1.

CLASS A

1. Grundy Center (8) 5-0 140 1

2. St. Ansgar (3) 5-0 133 2

3. Iowa City Regina (3) 4-1 109 3

4. Calmar South Winneshiek (1) 5-0 107 4

5. Edgewood-Colesburg 5-0 92 5

6. Britt West Hancock 4-1 74 7

7. Logan-Magnolia 4-1 53 T9

8. Fairbank Wapsie Valley 4-1 38 6

9. Monona MFL-Mar-Mac 4-1 35 T9

10. Lisbon 3-2 12 8

Others receiving votes: Oakland Riverside 9, Belle Plaine 7, Fort Dodge St, Edmond 4, Moville Woodbury Central 4, Riverside Highland 3, Council Bluffs St. Albert 3, Bellevue 1, West Fork, Sheffield 1.

CLASS 8-MAN

1. Gilbertville-Don Bosco (9) 3-0 131 2

(tie) Audubon (5) 5-0 131 1

3. Remsen Saint Mary’s 5-0 111 3

4. Anita CAM 5-0 98 4

5. Montezuma (1) 5-0 74 T5

6. Newell-Fonda 5-0 67 7

7. Fremont Mills, Tabor 3-0 66 T5

8. Easton Valley 5-0 61 8

9. Gladbrook-Reinbeck 5-0 32 9

(tie) Coon Rapids-Bayard 5-0 32 10

Others receiving votes: Janesville 14, East Mills 4, North English English Valleys 3, Martensdale-St. Marys 1.