Sports

Rankings precede actual race

State meet for 4A, 3A Friday; 2A, 1A Saturday

Mid-Prairie’s Jamison Stutzman runs in the Class 2A boys state qualifier at the Williamsburg Recreation Area in Williamsburg on Thursday, Oct. 22, 2020. (Andy Abeyta/The Gazette)
Mid-Prairie’s Jamison Stutzman runs in the Class 2A boys state qualifier at the Williamsburg Recreation Area in Williamsburg on Thursday, Oct. 22, 2020. (Andy Abeyta/The Gazette)
/

The final rankings for teams of the 2020 cross-country season were posted Wednesday by the Iowa Association of Track and Field Coaches.

The rankings contain the teams that have qualified for the state meet.

The Columbus boys were ranked for the first time this season in Class 1A, which had 16 teams qualify instead of the 15 of other classes.

No. 16 is Columbus’ position for the boys. Pekin’s girls team was ranked second, where it has been most of the season. The Pekin boys are No. 6 as are Mid-Prairie’s but in 2A.

Mid-Prairie stayed atop the 2A girls list with Danville-New London at 15.

The D-NL boys are No. 1.

CLASS 4A BOYS

1. Cedar Falls, 2. Dubuque Hempstead, 3. West Des Moines Dowling, 4. Sioux City North, 5. Waukee, 6. Cedar Rapids Prairie, 7. Johnston, 8. Iowa City Liberty, 9. Pleasant Valley, 10. Norwalk, 11. Iowa City West, 12. Ankeny Centennial, 13. Urbandale, 14. Iowa City, City High, 15. West Des Moines Valley

CLASS 3A BOYS

1. Dallas Center-Grimes, 2. Pella, 3. Solon, 4. Marion, 5. Center Point Urbana, 6. North Polk, 7. Decorah, 8. Carlisle, 9. Mount Vernon-Lisbon, 10. ADM Adel, 11. Le Mars, 12. West Delaware, 13. Dubuque Wahlert, 14. MOC Floyd Valley, 15. Glenwood

CLASS 2A BOYS

1. Danville-New London, 2. Tipton, 3. Des Moines Christian, 4. Davis County, 5. Western Christian, 6. Mid-Prairie, 7. Denver, 8. Williamsburg, 9. GLR-CL, 10. GC-GR, 11. Waukon, 12. Albia, 13. Central Decatur, 14. North Fayette Valley, 15. Unity Christian

CLASS 1A BOYS

1. Madrid, 2. Earlham, 3. South Winneshiek, 4. Maquoketa Valley, 5. Bellevue, 6. Pekin, 7. Mason City Newman, 8. Nodaway Valley, 9. Fort Dodge St Edmond, 10. ACGC, 11. Ogden, 12. Central Springs, 13. East Marshall, 14. Hudson, 15. Siouxland Christian, 16. Columbus

CLASS 4A GIRLS

1. West Des Moines Valley, 2. Johnston, 3. Linn-Mar, 4. Dubuque Senior, 5. Waukee, 6. Dubuque Hempstead, 7. Ankeny Centennial, 8. Ankeny, 9. Southeast Polk, 10. Indianola, 11. Cedar Rapids Prairie, 12. Pleasant Valley, 13. Urbandale, 14. Bettendorf, 15. West Des Moines Dowling

CLASS 3A GIRLS

1. Ballard, 2. Dubuque Wahlert, 3. Dallas Center-Grimes, 4. Davenport Assumption, 5. Bishop Heelan, 6. Glenwood, 7. Solon. 8. Harlan, 9. Decorah, 10. Waverly-Shell Rock, 11. Pella, 12. Center Point-Urbana, 13. Winterset, 14. Spencer, 15. Carlisle

CLASS 2A GIRLS

1. Mid-Prairie, 2. Williamsburg, 3. Tipton, 4. Denver, 5. Davis County, 6. Starmont, 7. Cherokee, 8. Panorama, 9. Dike-New Hartford, 10. Jesup, 11. Unity Christian, 12. Roland Story, 13. Sibley-Ocheyedan, 14. Des Moines Christian, 15. Danville-New London

CLASS 1A GIRLS

1. Hudson, 2. Pekin, 3. Iowa City Regina, 4. South Winneshiek, 5. Mason City Newman, 6. Fort Dodge St. Edmond, 7. Van Meter, 8. ACGC, 9. Manson Northwest Webster, 10. Nashua Plainfield, 11. AHSTW, 12. Kee Lansing, 13. Prince of Peace, 14. Logan Magnolia, 15. Earlham

16. Montezuma