Sports

Washington, Sigourney-Keota stay put in polls

Demons, Cobras settled in at No. 5 spot in AP, Gazette rankings

Evan Miller (16) is already cheering Washington teammate Wyatt Stout’s 40-yard touchdown run 10  yards before he scored it at Solon’s Spartan Stadium Friday, Sept. 4, 2020, in the Demons’ 33-18 win. The TD happened one minute into the second quarter for a 14-7 Washington lead. (Doug Brenneman/Union)
Evan Miller (16) is already cheering Washington teammate Wyatt Stout’s 40-yard touchdown run 10 yards before he scored it at Solon’s Spartan Stadium Friday, Sept. 4, 2020, in the Demons’ 33-18 win. The TD happened one minute into the second quarter for a 14-7 Washington lead. (Doug Brenneman/Union)

There was no change for either of the ranked Union coverage area football teams in the newest Cedar Rapids Gazette and Associated Press polls. Washington has settled in at the No. 5 spot in Class 3A, the same spot as last week, and Sigourney-Keota stuck at No. 5 in Class 1A.

The four teams ahead of Washington all won, disallowing the Demons to move up despite a 29-7 win over Fort Madison on Friday. The same goes for S-K, which thumped Louisa-Muscatine 41-0.

There was one major change on the top line of both polls. The Class 4A rankings where shaken up when previously top-ranked West Des Moines Dowling was upset by Johnston. Southeast Polk rose to the No. 1 spot in both polls.

Cedar Rapids Gazette Poll

Class 4A Record Points Previous

1. Southeast Polk (6) 3-0 60 2

2. Urbandale 3-0 47 5

3. West Des Moines Dowling 2-1 39 1

4. Waukee 2-1 38 5

5. Ankeny 2-1 34 7

(tie) West Des Moines Valley 2-1 34 4

7. Iowa City West 2-0 26 ­8

8. Johnston 2-1 22 —

9. Cedar Rapids Washington 3-0 13 9

10. Pleasant Valley 3-0 7 9

Dropped out: Cedar Falls (3)

Others receiving votes: Cedar Falls 6, Cedar Rapids Kennedy 3, Cedar Rapids Prairie 1.

Class 3A

1. Dallas Center-Grimes (5) 3-0 58 1

2. Harlan 3-0 46 2

3. Cedar Rapids Xavier (1) 3-0 45 2

4. Lewis Central 3-0 43 4

5. Washington 3-0 42 5

6. Davenport Assumption 3-0 19 7

7. Grinnell 2-1 14 8

8. Sergeant Bluff-Luton 2-1 13 10

9. Decorah 3-0 11 —

(tie) North Scott 2-1 11 10

(tie) Webster City 3-0 11 —

Dropped out: West Delaware (6), Ballard (8).

Others receiving votes: West Delaware 8, Pella 4, Western Dubuque 4, Nevada 1.

Class 2A

1. Monroe PCM (4) 3-0 56 1

2. Williamsburg (2) 3-0 53 2

3. West Lyon 3-0 49 3

4. Central Lyon-GLR 3-0 37 5

5. Waukon 2-1 36 4

6. Sioux Center 3-0 33 6

7. Estherville ELC 3-0 17 —

(tie) Mount Vernon 3-0 17 9

9. Des Moines Christian 2-0 7 10

(tie) Monticello 2-0 7 —

(tie) Unity Christian 2-1 7 —

Dropped out: Clear Lake (8).

Others receiving votes: Solon 6, Maquoketa 2, Camanche 1, Spirit Lake 1, West Marshall 1.

Class 1A

1. Ida Grove OABCIG (6) 3-0 60 1

2. South Central Calhoun 3-0 48 2

3. Underwood 3-0 47 3

4. Van Meter 3-0 46 4

5. Sigourney-Keota 3-0 37 5

6. Emmetsburg 3-0 20 7

7. South Hamilton 3-0 19 6

8. Woodward-Granger 3-0 13 —

9. Interstate 35 3-0 11 —

10. Southeast Valley 3-0 8 —

(tie) West Sioux 2-1 8 —

Dropped out: Panorama (7), Dike-New Hartford (9), West Branch (9).

Others receiving votes: South Hardin 6, Durant 3, Dyersville Beckman 2, Pleasantville 2.

Class A

1. Grundy Center (2) 3-0 56 1

2. Iowa City Regina (3) 2-1 54 2

3. Saint Ansgar (1) 3-0 48 3

4. Wapsie Valley 3-0 39 4

5. South Winneshiek 3-0 36 5

6. Edgewood-Colesburg 3-0 28 6

7. Logan-Magnolia 3-0 20 8

8. Lisbon 3-0 18 9

9. MFL MarMac 2-1 15 7

10. Southwest Valley 4-0 8 10

Dropped out: None.

Others receiving votes: West Hancock 3, Woodbury Central 3, Fort Dodge St. Edmond 2.

Class 8-Man

1. Don Bosco (5) 2-0 59 1

2. Remsen St. Mary’s (1) 2-0 53 2

3. Audubon 3-0 42 3

4. Anita CAM 3-0 39 4

5. Fremont-Mills 3-0 34 5

6. Easton Valley 3-0 21 6

7. Springville 3-0 19 8

8. Montezuma 3-0 16 7

(tie) Newell-Fonda 3-0 16 8

10. Coon Rapids-Bayard 3-0 10 10

Dropped out: None.

Others receiving votes: Gladbrook-Reinbeck 9, Janesville 6, Tripoli 3, Martensdale-St. Marys 2, Southeast Warren 1.

Associated Press Poll

Class 4A Record Points Previous

1. Southeast Polk (12) 3-0 137 2

2. Urbandale (1) 3-0 113 4

3. West Des Moines Dowling 2-1 84 1

4. West Des Moines Valley 1-1 75 5

5. Ankeny (1) 2-1 72 8

6. Waukee 2-1 62 6

7. Iowa City West 2-0 57 7

8. Johnston 2-1 41 NR

9. Cedar Rapids Washington 3-0 39 9

10. Pleasant Valley 3-0 35 T10

Others receiving votes: Cedar Falls 34, Dubuque Hempstead 8, Cedar Rapids Prairie 4, Cedar Rapids Kennedy 3, Council Bluffs Lincoln 2, Cedar Rapids Jefferson 2, Bettendorf 1, Dubuque Senior 1.

Class 3A

1. Dallas Center-Grimes (8) 3-0 124 1

2. Cedar Rapids Xavier (2) 3-0 112 2

3. Harlan (1) 3-0 110 3

4. Council Bluffs Lewis Central (1) 3-0 103 4

5. Washington (2) 3-0 90 5

6. Davenport Assumption 3-0 63 7

7. Webster City 3-0 46 8

8. Sergeant Bluff-Luton 2-1 36 9

9. Decorah 3-0 23 NR

10. Manchester West Delaware 3-1 19 6

Others receiving votes: Epworth Western Dubuque 12, Humboldt 9, Eldridge North Scott 8, Glenwood 6, Grinnell 6, Nevada 3.

Class 2A

1. Williamsburg (3) 3-0 125 2

2. Monroe PCM (9) 3-0 123 1

3. Inwood West Lyon (1) 3-0 116 3

4. Central Lyon-GLR (1) 3-0 101 4

5. Mount Vernon 3-0 64 9

6. Sioux Center 3-0 56 10

7. Waukon 2-1 51 6

8. Estherville-Lincoln Central 3-0 35 NR

9. Orange City Unity Christian 2-1 24 7

10. Monticello 2-0 20 NR

Others receiving votes: Maquoketa 16, Camanche 10, Des Moines Christian 9, West Liberty 9, Atlantic 3, Garner-Hayfield-Ventura 3, Southeast Valley 2, State Center West Marshall 2, Clear Lake 1.

Class 1A

1. O-A-BCIG (11) 3-0 131 1

2. Van Meter (1) 3-0 119 2

3. South Central Calhoun (2) 3-0 118 3

4. Underwood 3-0 99 4

5. Sigourney-Keota 3-0 84 5

6. Emmetsburg 3-0 54 7

7. Durant 3-0 49 9

8. Truro Interstate 35 3-0 25 NR

9. Jewell South Hamilton 3-0 23 NR

10. Pleasantville 3-0 20 NR

Others receiving votes: Hawarden West Sioux 14, Woodward-Granger 12, Pocahontas Area-Laurens-Marathon 8, Mount Ayr 4, South Hardin 4, Cascade 3, Mediapolis 2, Dyersville Beckman 1.

Class A

1. Grundy Center (9) 3-0 132 1

2. St. Ansgar (3) 3-0 122 2

3. Iowa City Regina (2) 2-1 102 3

4. Edgewood-Colesburg 3-0 80 4

5. Calmar South Winneshiek 3-0 77 5

6. Fairbank Wapsie Valley 3-0 76 6

7. Lisbon 3-0 60 7

8. Logan-Magnolia 3-0 45 8

9. Britt West Hancock 2-1 24 10

10. Southwest Valley 4-0 23 NR

Others receiving votes: Fort Dodge St. Edmond 7, Monona MFL-Mar-Mac 5, West Fork, Sheffield 5, Lake Mills 4, Moville Woodbury Central 3, Council Bluffs St, Albert 3, Wapello 1, Woodward Academy 1.

Class 8-Man

1. Gilbertville-Don Bosco (11) 2-0 128 1

2. Audubon (1) 3-0 123 2

3. Anita CAM 3-0 107 3

4. Remsen Saint Mary’s (2) 2-0 93 4

5. Fremont Mills, Tabor 3-0 85 5

6. Montezuma 3-0 62 7

7. Newell-Fonda 3-0 61 6

8. Easton Valley 3-0 37 8

9. Springville 3-0 29 9

10. Gladbrook-Reinbeck 3-0 18 10

Others receiving votes: North English English Valleys 15, Liberty Center SE Warren 4, Coon Rapids-Bayard 3, Lenox 3, Tripoli 2.